ייחודיות

חיבור בין סביבה קשובה ועוטפת ומצוינות אישית ואקדמית

נקודת המוצא של ביה"ס "זרקור" היא שמצויינות אקדמית וסביבה קשובה ועוטפת אינם מנוגדים זה לזה. התלמידים של היום בהחלט זקוקים לסביבת לימודים אינטראקטיבית שמדרבנת השגיות על-ידי גירוי התעניינות, מוטיבציה והשתתפות. שיטות למידה ישנות יותר שנותנות עדיפות להרצאה ושינון בעל-פה נראות כמדכאות את היצירתיות של הילד ושוללות ממנו סיכוי לפתח אהבה אמיתית לרכישת ידע. מצד שני, משמעת, הקפדה אקדמית וכבוד למורה מועלים לעיתים קרובות קורבן על מזבח ערכים מתקדמים יותר של יחס חם ועוטף. זה לא חייב להיות כך. בית ספר "זרקור" ישאף להטמיע בתלמידיו משמעת והרגלי עבודה בריאים – אשר מהווים מרכיב הכרחי להצלחה מכל סוג שהוא. יחד עם זאת, ביה"ס יאזן בין משמעת ולימוד אינדיווידואלי, בין ציפיות גבוהות ומוטיבציה אישית. אנו מאמינים שרוח יזמות ישראלית תפרח בסביבה מאוזנת שכזו.

כיתות קטנות

"זרקור" יעודד את תלמידיו למיצוי פוטנציאל אישי, למצוינות ולהשכלה, יחד עם פיתוח רגשי וכישורי חיברות. בשאיפה מתמדת לקיים איזון ביניהם ותוך מתן תשומת לב מודגשת למרחב האישי של כל ילד, כל כיתה בבית הספר תמנה עד 20 תלמידים. "זרקור" ישמש חממה לדור עתיד איכותי של מדינת ישראל, התורם לסביבתו הקרובה והרחוקה, בעל זהות, שייכות חברתית ומיטביות רגשית ופיזית.

דו לשוניות

ידע של שפות תורם משמעותית להתפתחות הילד. הוכח שדו-לשוניות משפרת סוגים שונים של תיפקוד קוגניטיבי ובוודאי מהווה נכס חשוב בעולם של היום. למזלנו, שפות נספגות בקלות רבה אם הן נלמדות בצורה מחושבת ועקבית מגיל צעיר. לכן, בית הספר "זרקור" הוא בית ספר דו-לשוני המלמד את תלמידיו לשלוט הן בעברית והן באנגלית ברהיטות. במילים אחרות, המטרה היא שתלמידי "זרקור" ישלטו בשפה האנגלית, כולל קריאה וכתיבה, ברמת שפת אם. בנוסף, במהלך לימודיהם בבית הספר היסודי, ילמדו התלמידים שפה שלישית.

כדי להשיג דו-לשוניות בשתי השפות הללו אימצנו ב"זרקור" את שיטת הלימוד הקרויה immersion, ששמה הלועזי מצייר שיקוע ב"מרחב המים" השפתי לשם למידתה המלאה. על פי גישה זו להוראת שפה, הפעולות החינוכיות הרגילות והוראת מקצועות הלימוד מתנהלות בשפה זרה, שהיא שפת המטרה ולענייננו אנגלית. פירושו של דבר, שאנגלית היא אמצעי ההוראה כמו גם תכליתה. תלמידים הלומדים בשיטת ה- immersion מפתחים את מיומנויות השפה הנחוצות להבנתו של חומר הלימוד ולתפקודים אורייניים וחברתיים פעילים באנגלית. אך מעבר לכך, מטרתה של התוכנית היא לקרב את המיומנות באנגלית ככל האפשר לידיעתה כשפה ראשונה נוספת ולהכרת התרבות שבה היא מעוגנת.

תכנית הלימודים הדו-לשונית ב"זרקור" תספק לתלמידים תשומה לשונית באנגלית ובעברית, כך שכל אחד מהם יוכל להפיק ממנה את המקסימום האפשרי מבחינתו לקראת השגת מיומנות לשונית ואוריינית גבוהה בשתי השפות. פירושו של דבר, בשתי השפות, פיתוח מבטא ילידי, אוצר מילים גדול ומגוון בעל קשרים פנימיים, קטגוריות דקדוקיות יציבות ועשירות, דרכי התבטאות ההולמות את השפה וידע מבוסס וחסון של השפה הכתובה ושל התרבות שממנה היא נובעת. מכל אלה, תלמידי זרקור יוכלו להמשיך ולפתח יכולות לשוניות ואורייניות בשתי השפות, תוך שימוש יעיל באינטראקציה חברתית ולימודית.

גישה פלורליסטית

החברה הישראלית מקוטבת ומשוסעת בתחומי חיים שונים. השסע בין דתיים וחילונים מהווה דוגמא בולטת במיוחד לקיטוב בחברה. יחד עם זאת, אנו מאמינים שאפילו הזן החילוני ביותר של הציונות יכול להיות מועשר, אם לא מופרה, על-ידי ידע עמוק של היהדות. לכן, לימודי ציונות ויהדות יהוו את שני עמודי התווך של הפילוסופיה הפדגוגית ב"זרקור" ויהיו מאתגרים באותה מידה לתלמידים ממשפחות חילוניות ודתיות כאחד. התלמידים ילמדו על היהדות בדגש על מסורת, על טקסים ועל ערכים יהודיים. התלמידים יפתחו זיקה ושייכות כלפי המורשת היהודית והערכת תרומתה וחשיבותה לתרבות היהודית והכלל אנושית. מטרת בית ספר היא להקנות לתלמידיו ידע מעמיק וכבוד ליהדות.

תוכן אינטגרטיבי

גיבוש תכנית הלימודים בזרקור הוא אינטגרטיבי, בינתחומי ועל תחומי ופותח גבולות מלאכותיים בין הדיסציפלינות השונות. תכנית לימודים כזו תיצור תהליך למידה מפרה ואותנטי, הקשור למציאות החיים הדינמית, הרב משמעית ותלוית ההקשר. היא תסייע לתלמיד בתהליך של הבנת המורכבות של העולם הממשי, שלא ניתנת להשגה דרך קיטוע דיסציפלינארי. לכן חלק מתכנית הלימודים יעסוק במה שבין הדיסציפלינות, במה שחוצה אותן ובמה שמעבר להן.